Miért pont ő? – avagy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni mielőtt kutyát választunk
Ernő elvesztése után gondolni sem tudtam rá, hogy új kutyám legyen. Senkinek nem lett volna esélye betölteni azt az űrt, amit itt hagyott és hiszem, hogy el kell őket gyászolnunk, hogy a következő kutyát önmagáért tudjuk majd szeretni és ne pótléknak kerüljön mellénk.
Sokszor találkozom azzal a jelenséggel, hogy egy kutya halála után szinte pár nap múlva megérkezik az új családtag és elkezdődik a folyamatos hasonlítgatás. Olykor még haragszanak is rá, hogy ő miért nem olyan, mint az előző… El kell múljon a fájdalom, hogy nyitottak lehessünk valami újra, ami nem jobb vagy rosszabb, pusztán más, viszont tele van lehetőségekkel.
Nekem kellett ehhez másfél év. Így is mindig bebőgök, ha a Kisfiú szóba kerül, de annyi mindent megtanított, amitől most az új kiskutyának már talán jobb gazdája lehetek.
Egyszerűnek tűnő, mégis alaposan megfontolandó kérdések:
Fiú lesz vagy lány?
Lány! Vágtam minden alkalommal, amikor elhangzott a kérdés. Ernő nagyon magasra tette a lécet. Szerelem volt a miénk… Nem akartam, hogy egy másik kan kutya csak egy picit is kevesebbet tudjon adni és emiatt kicsit is nehezteljek rá. Mert tudom magamról, hogy ez még nem menne… hasonlítgatás ugye…
Az a tapasztalat, hogy egy szukával azért biztonságosabb az élet. Egy beauceron kan 45-50 kg. Sok-sok munka és odafigyelés szükségeltetik hozzá, hogy ne kínlódjon a többi kannal, és folyamatos kontrollt igényel. Junoval nem kell körülnéznem mielőtt kiveszem a kocsiból mert esze ágában sincs konkurálni.
Megugorható feladat egy kannal együtt élni és nagyon más élmény, mint egy szukával, de fel kell rá készülni, hiszen ösztönlényekről beszélünk és az élet nem mindig habos torta még ha a facebookról úgy is tűnik… Én felmértem a jelenlegi élethelyzetemet és ez alapján is döntöttem a szuka mellett!
Milyen fajta lesz?
Milyen lenne? Hát beauceron!
Sokan nem ismerik, sokan keveréknek nézik, de jól van ez így. Van rajtuk ON és OFF gomb. Nagyon élhető fajta és sportra is kiválóan alkalmas, viszont nem ajánlom mindenkinek mert a beauceron nem kerti dísz! Igazából egyik kutya sem az! Foglalkozni kell vele mert pár nap pihi belefér, de csúnyán megbosszulja, ha nem fárasztod le fizikálisan és mentálisan.
Nagyon fontos feladat lenne fajtaválasztás előtt utána olvasni, hogy mi is volt az adott kutya eredeti munkája, funkciója! Ne a szőre színe alapján válasszunk kutyát! A legtöbb probléma abból adódik, hogy az emberek nem tudják számukra megadni azt amire őt eredetileg teremtették! Nézz utána, olvass az adott fajtáraól és fajtacsoportokról mert egy aktív kutya bizony csúnyán meg tudja keseríteni egy kanapé lakó (és azon változtatni nem akaró) ember életét!
És ezzel elérkeztünk a legfontosabb kérdéshez!
Mit fogunk együtt csinálni? Mi lesz az ő feladata?
A leendő kiskutya a családunk része lesz, ergo fontos, hogy legyen rajta ON és OFF gomb ugye. Én szeretem, ha a kutyáim itthon pihenő üzemmódban vannak és nem a lakáson belül kívánják leadni a felesleges energiáikat. Eddig ezt gond nélkül hozták és a kinti pörgés után, jó úgy itthon lenni, hogy nyugi van.
Egy szuka általában gyorsabban érik be, mint egy kan, így ha esteleg később gyerek érkezik, addigra már jó eséllyel nő ki a kiskutya agya és nem apokalipszis vár itthon.
Sportkutya lesz! A treibball nagyon fontos része lett az életemnek és mindenképp olyan kutyát szerettem volna, aki szeret és akar is dolgozni. A kiválasztásánal fontos szempont volt, hogy jól motiválható legyen kajával és zsákmánnyal… Na ebben nincs hiba, de erre majd még később visszatérünk. Egy sportkutya esetében az sem baj, ha van egy kis esze… ezért választottam ismét abból a kennelből, ahonnan Juno is érkezett, mert az értelme mindig lenyűgöz, ráadásul a kiskutya még rokon is.
Kolléga lesz. A kutyáim sokat tanítanak a gazdáknak és a kutyáiknak egyaránt, megkönnyítve ezzel az én munkámat, legyen szó akár a feladatok bemutatásáról vagyok azok kivitelezéséről. Itt bírni kell a strapát, hiszen nem mindig a sulin dolgozunk. Különböző környezetben várok tőlük magas szintű figyelmet és a többi kutyával is jól ki kell majd jönnie.
Mielőtt kutyát vennél készülj fel alaposan!
Mindenkinek csak jót teszel vele! Tegyél fel magadnak kérdéseket! Őszintén mérd fel a jelenlegi és jövőbeli élethelyzetedet!
Keress minket bizalommal, ha kutyaválasztás előtt állsz, segítünk!
Olvass tovább mert a kiskutya naplója még csak most kezdődik!