Az első találkozás
Lehetőségem volt meglátogatni a kölyköket 4 hetes korukban. Gondos fertőtlenítés után beléptem közéjük és 11 kölyök rohamozott meg. Első pillantásra mind egyformának tűnik, de már ilyenkor is érzékelhetőek a személyiség béli különbségek. Nem ő jött oda először… de őszintén szólva nem igazán hiszek az erre alapozott választásban. Nézegettem őket, aztán felkaptam ezt a leányzót. Szívesen ült az ölemben és kedves volt. Számomra ez azért volt szimpatikus mert Juno nem épp a bújás és a kedvesség mintapéldánya és szerettem volna, ha a következő kutyám láthatóan is jobban kedvelne 😀 Egy másik kölyköt is az ölembe vettem, de ő nem üldögélt ott szívesen. Voltak, akik inkább távolról figyelték az idegen embert és volt, aki inkább végig aludta a látogatást. Illetve volt olyan, aki azzal volt elfoglalva, hogy a többieket terrorizálja 😉
Amikor új kutyával találkozom mindig a szemüket nézem először
Megnézem mennyire tiszta, mennyire értelmes a tekintete. Keresi-e az ember tekintetét? Ez egy érzés, ami teljesen szubjektív, de az évek során megtanultam, hogy érdemes hallgatni erre a megérzésre.
Azon egy ideje már túl vagyok, hogy jajjj de cukik, legszívesebben az összeset hazavinném… egy is bőven elég, szóval ezen a kis fekete nyakörves leányzón megakadt a szemem.
De most nézzük a választás szubjektív oldalát!
Még nem túl elterjedt, viszont van lehetőség 6 hetes korban kölyöktesztet csináltatni. Ernő kölyöktesztjét 7,5 éve Belényi Bea készítette és mindaz, amit ott elmondott róla, végig megállta a helyét és egy remek jó kiindulási pont volt számomra a későbbi képzésében.
Ezúttal jó barátom, Illés Anita volt a segítségemre, hogy jobban rálássunk, melyikük lenne alkalmas mindazokra a feladatokra, melyekről a Kiskutya Naplója 1. részében olvashattatok. Anitának nem árultam el melyik kölyökkel volt a fentebb leírt élményem az első találkozás alkalmával. Szerettem volna megtartani a teljes objektivitást és őszintén szólva én magam sem pörögtem rá nagyon az első találkozás élményére (ami nem volt könnyű).
Eljött hát a 6 hetes kor és szép sorban megnéztük, ki hogyan reagál a különböző helyzetekre. Nagy vonalakban a következő kérdésekre kapunk választ a kölyökteszt segítségével:
- Exploráció (hogyan reagál idegen szobában, idegen személy jelenlétében)
- Idegen személy üdvözlése
- Idegen személy követése a szobában
- Játék, apport idegen tárggyal
- Problémamegoldás
- Hanyatt fektetés 30 másodpercig
- Teljes testfelület végigtapogatása
- Szemmel való fixálásra adott reakció
- Hirtelen zajra adott reakció
- Önvédelmi viselkedés
- Fizikai fájdalomra (csípés) adott reakció
„A teszt alapján meghatározhatóak a tulajdonságok, potenciálok, amik a kutyában rejlenek, ami mind az ideális gazda kiválasztását megkönnyítheti, mind pedig a gazdiknak fontos információt adhat a kiskutya korai nevelése, fejlesztése terén.”
Forrás: https://puppyteszt.wordpress.com/2016/02/10/6-hetes-teszt/
Az eredmény
Nagyon szerencsés helyzetben voltam, hiszen 5 szuka közül választhattam ki a kiskutyát és a tenyésztő is nagyon együttműködő volt a tesztet illetően. Arról a kiskutyáról, aki 4 hetesen az első találkozás alkalmával megdobogtatta a szívemet, a teszt során kiderült, hogy van benne bizonytalanság idegen helyen, emberes kutya, erős motivációi vannak mind a kajára, mind pedig az élelemre és ezekkel a bizonytalansága is jól oldható. Azt a tanácsot kaptam, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni a szocializációjára, hogy ne okozzon neki problémát az új környezet.
Ahogy a teszt végére értünk, egyértelművé vált, hogy ő az, akit haza szeretnék hozni. El sem tudom mondani, hogy mennyire jó érzés volt ez! A mi sztorink a szív és az ész szerencsés találkozása volt.
Nincs tökéletes kutya, de némi tudatossággal felkészülhetünk az esetleges buktatókra és okosan használhatjuk a benne rejlő lehetőségeket!
Amióta velem van, látom a bizonytalanságait. Előre felkészülök rá és igyekszem neki ezekben a szituációkban támaszt nyújtani és oldani a feszültségét. Napról-napra egyre bátrabb és könnyebben veszi az akadályokat, de hosszú még az út!
Szóval akkor, hogyan döntsünk?
Hiszem, hogy érdemes ésszel dönteni! Sok-sok családnak nyújthatna segítséget, ha egy hozzáértő, vagy akár a tenyésztő reális képet adna a kölykökről. Sok embernek szimpatikus, a legharcosabb, legdominánsabb (nem egyenlő a harcossal!) legkeményebb, legkövérebb kölyök, de ezek a tulajdonságok nem biztos, hogy a legideálisabbak egy kezdő gazdi számára. Fontos a már korábban említett őszinteség önmagunkkal, hogy pontosan fel tudjuk mérni a saját határainkat vagy motivációinkat, hiszen az elkövetkezendő kb. 15 évről kell dönteni! A kutyával eltöltött évek számunkra meghatározóak lesznek, számára pedig az egész élet.
Jó szívvel ajánlom Belényi Bea honlapját, ahol a kölyöktesztekről olvashattok bővebben:
https://puppyteszt.wordpress.com/
Dönts okosan!
Hamarosan pedig olvashattok az első együtt töltött napokról, illetve arról én hogyan is kezdek neki egy teljesen új kutyával a közös életünknek!